Látky ze kterých šijeme

Látky ze kterých šijeme

Látky ze kterých šijeme

Nejen dobrý střih, ale také kvalitní materiál je důležitý k tomu, aby oblečení hezky sedělo a vydrželo vám roky. Při výběru látek dbám na to, jak a kde byly látky vyrobené. Látky ze kterých šijeme v naší dílně pocházejí výhradně z EU a mají příslušné certifikáty.

V mých kolekcích najdete oblečení převážně z  bioúpletu, bio french terry úletu, teplákoviny a modalu, na zakázku šijeme také krásné tylové sukně ze závojového tylu a saténové spodničky.

BIO French Terry úplet

French Terry je speciální druh úpletu s vyšší gramáží a současně ho lze použít jako tenčí nepočesanou teplákovinu. Charakterizují ho především typická „očka/obloučky“ na rubové straně. Je to vlastně příbuzný froté tkaniny, kterou známe z ručníků. A protože chodit oblečený v ručníku bylo proti srsti i skalním příznivcům pohodlí, spatřila světlo světa textilie, která je na povrchu hladká a měkký povrch s očky/obloučky zůstal skrytý na rubu. Kromě již zmiňovaného pohodlí, je důležitá především jeho schopnost výborně odvádět vlhkost. Zaujme také pružností, takže se hodí i na ty kousky oblečení, které tělo obepínají. V pohybu vás totiž rozhodně brzdit nebude. Jde o materiál vhodný k celoročnímu nošení. Je možné ho nosit samostatně a současně se výborně hodí k vrstvení.

BIO bavlna úplet

Neboli organická bavlna je na dotek jemnější a měkčí, protože bavlněné vlákno má více chmýří, které není porušeno chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny. Má větší odolnost, látky z bio bavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Bio bavlna je vhodná i pro děti s citlivou pokožkou nebo alergiky, kterým chemicky ošetřené materiály vadí. Bio bavlna nemá nádech formaldehydu, který se používá při zpracování běžné bavlny. Bio bavlna má vyšší prodyšnost a nezasahuje do přirozené rovnováhy pokožky a ta může tak lépe dýchat.

MODAL

Modal je typ viskózového vlákna, který je získáván úpravou dubové celulózy. Látky z modalu jsou měkké, pružné, lehké na nošení, ale zároveň odolné. Člověk se v nich celý den cítí jako v láskyplném objetí. Tento jednolícní úplet má skvělé savé vlastnosti a tak skvěle odvádí pot. Je ideální na sport, na doma a nebo na pohodlí do práce a na volný čas. Materiál se nesmršťuje v pračce a drží si svoji původní barvu a jen tak se neprodře. S modalem také šetříte planetu, protože kousky z něj vyrobené se jen tak rychle neobnosí. Při jeho výrobě je také použito méně vody než při zpracování bavlny.

TEPLÁKOVINA s nopky

Tato teplákovina je počesaná, tzn. že má vespod jemný chloupek, je teplejší než teplákovina nepočesaná. Na druhou stranu má ale látka nižší gramáž, takže není silná. Hodí se dobře jak na výrobu dětského oblečení tak oblečení pro dospělé. Je poddajná, a proto se v oblečení z ní lze dobře pohybovat. Látka je teplá, měkká, mírně pruží, nemačká se.

TYL závojový

Tyl je jemná lehká tkanina. Je vyrobena z tenkých nití z bavlny, hedvábí, polyesteru nebo jiných syntetických materiálů. Tyl má charakteristickou síťovou strukturu, která se skládá z malých, průhledných děr a jemných vláken, což z něj dělá lehký a průhledný materiál. Tyl, který používáme na naše sukně je jemný a je určen především na krásné splývavé závoje protože má šířku neuvěřitelné tři metry. Naše (s)Tylovky jsou díky této velké šíři opravdu bohatě nabírané.

Certifikace látek

Öko-Tex Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Byl vyvinut v roce 1992. Označení třídy I znamená, že oděvy jsou vhodné i pro malé děti (do věku tří let) a látka splňuje nepřísnější certifikaci. Testování materiálů provádí 17 zkušebních ústavů, tvořících mezinárodní Öko-Tex asociaci, která má pobočky ve více než 40 zemích po celém světě. Zkušební kritéria a metody jsou standardizované na mezinárodní úrovni a látky jsou otestované na pH hodnotu, obsah formaldehydu, přítomnost pesticidů, extraktu, obsahu těžkých kovů, chlorované organické nosiče a konzervační látky, jako je pentachlorfenol a tetrachlorophenol. Testuje se také přítomnost alergizujících a potenciálně karcinogenních barviv.

OEKO TEX logo

The Global Organic Textile Standard (GOTS) je celosvětově uznávaný standard pro textilie vyrobené z organických vláken (ovčí vlna, bavlna). Definuje ekologická i sociální kritéria na velmi vysoké úrovni v celém dodavatelském řetězci (sklizeň surovin, ekologický a sociálně zodpovědný způsob zpracování, označování až po distribuci). Na dodržování standardů pravidelně dohlíží nezávislý kontrolní orgán. Certifikace GOTS může být udělena pouze textilním výrobkům obsahujícím minimálně 70 % organických vláken. Všechny použité chemické látky, jako např. barviva, musí splňovat určitá enviromentální a toxikologická kritéria.

Organic textile logo